2020 yılının genel değerlendirmesini yaptığınızda OMSAN Lojistik pandemi ile beraber nasıl bir yapılanma ve strateji içinde hareket etti?

Pandemi sürecinde ve sonrasında müşteri odaklı anlayışımızla, yeni iş modellerine, sürdürülebilirliğe, dijitalleşmeye ve verimliliğe her zamankinden çok önem verdik. Müşteri ihtiyaçlarını karşılamada gösterdiğimiz hassasiyetle, çözüm ortağı yaklaşımımızla rekabetten farklılaşarak büyümemizi hızlandırdık. Hayata geçirdiğimiz teknolojik altyapı yatırımlarımızla, pandemi dönemine hızlıca adapte olduk. Veri analitiği çalışmalarımızın sonucunda müşterilerimize değer yaratan iş sonuçları elde ettik. Tedarik zinciri boyunca tüm temas noktalarının azaltılması ya da tamamen kaldırılması amacıyla uçtan uca temassız süreçler oluşturup yöntemlerimizi yeniden tanımladık. Bu dönemde müşteri ilişkileri anlamında kesintisiz bir süreç yönettik, her an erişilebilir, hizmet sağlayabilir olduk. Farklı sektörlerde hizmet verdiğimiz ve bulunduğu sektörün hacmine göre farklı boyutta dalgalanma yaşayan müşterilerimizin beklentilerine hızla cevap verebildik. Dönemin getirdiği zorlayıcı etkileri, müşteri memnuniyetini öne alarak onlar için hafiflettik ve çözümlerimizle yanlarında olduk.

İş akışının devamlılığı gereği temasız süreçler tasarlarken, sahalarda yeni kiosk ve otomasyon noktaları oluşturduk. Sahadaki personelin arasındaki mesafelerin kontrolü için görüntü işleme sistemlerinin entegrasyonu üzerindeki çalışmalarımız devam ediyor.

Pandemiyle birlikte yaşanan ciddi talep artışı, e-ticaret depolarında alan artırımı ve ilave istihdam gibi acil çözüm arayışları ile karşılanmaya çalışıldı. Depolama hizmeti kapsamında farklı alanlardaki bazı müşterilerimizle sözleşme yenileyerek tahsis edilen kullanım alanlarının genişletilmesi kararını aldık. Tüm bu çalışmalarımızla OMSAN Lojistik olarak, entegre, dijital, çevreci ve sürdürülebilir çözümler sunarak müşterilerimizin zor zamanlarında destek alabilecekleri güvenilir bir çözüm ortağı olduğumuzu bir kez daha gösterdik.

Teknoloji ve dijitalleşme başlığı altında baktığımızda OMSAN Lojistik’in özellikle son dönemde gerçekleşen teknolojik yeniliklerin ardından, Türkiye’nin ihracat ve ithalat süreçlerine, dolayısıyla ekonomiye katkısı neler oldu? Uluslararası demiryolu taşımacılığında hangi hedeflerle ilerliyorsunuz?

Yeni dönemin gereği olan dijitalleşme süreçlerimizde, siber güvenlik unsurlarını da dikkate alarak, sektördeki dönüşüme en hızlı uyum sağlayan firmalar arasındayız. Lojistik hizmetlerimizi yerel tutmanın ötesinde global boyuta taşıma vizyonuyla gerçekleştirdiğimiz önemli yatırımlarımızla, çok daha büyük bir coğrafyada söz sahibi olma gücü, sektör trendlerini yakından izleme ve doğru stratejilerle hareket etme avantajı sağlıyoruz. Bu anlamda özellikle pandemi döneminde önem kazanan uluslararası demiryolu taşımacılığı hizmetlerimize ağırlık verdik. Marmaray üzerinden Avrupa’dan Asya’ya dünyanın ilk kıtalar arası demiryolu otomobil taşımacılığını gerçekleştirdik. 60 metre derinliği ile raylı sistemler tarafından kullanılan dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahip Marmaray üzerinden gerçekleştirdiğimiz bu taşıma ile dünyada denizin altından bu derinlikte otomobil taşıyan ilk şirket olarak tarihe geçtik. Demiryolu, önümüzdeki dönemde de en çok tercih edilen alternatiflerden biri olacak. Ülkemiz ve sektörümüz adına stratejik öneme sahip Marmaray’ın taşımacılıkta tam kapasiteyle faaliyete geçmesiyle birlikte OMSAN Lojistik olarak Türkiye’nin ihracat ve ithalat süreçlerine, dolayısıyla ekonomimize önemli katkılar sağlayacağız. Başarıyla gerçekleştirdiğimiz bu seferin ardından yeni uluslararası tren seferlerinin düzenlenmesi için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

Pandemi sürecinin temassızlığı ve dijitalleşmeyi yükselen bir değer haline getirmesi, online işlemlerde ve e-ticaret sektöründe devasa bir büyümeye yol açtı. Teknolojik altyapınızdaki gelişimi de göz önüne alarak değerlendirdiğinizde, Türkiye lojistik sektörünün geleceği ve OMSAN Lojistik’in 2021 ve sonrası hedefleri neler? 

Önümüzdeki dönemde de yatırımlarımızın odağında dijitalleşme olacak. Şirketimizin orta ve uzun vadeli strateji planlarına bağlı kalarak, sektördeki yenilikçi uygulamaların öncüsü olmaya ve sektörümüzün gelişimine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Hizmet yelpazemizi genişleterek, tüm iş süreçlerimizde dijitalleşmeyi, müşteri memnuniyetini ve yetişmiş insan unsurunu odağımızdan kaçırmayarak, ulusal bir lojistik firması olmaktan öte global bir lojistik hizmet sağlayıcısı olma hedefiyle sürdürülebilir büyümemizi devam ettireceğiz. Bunun yanı sıra devam eden süreçte tüketici alışkanlıklarının kısa sürede değişmeyeceğini ve e-ticarette konumlanan firmaların pazar paylarını büyüteceğini düşünüyoruz. OMSAN olarak biz de bu kapsamda müşteri ağını daha da genişletmeyi planlıyoruz.